Mangbær, sur pebermyntesovs og gin.
INDLÆGGET ER SPONSORERET
Vi brugte en eftermiddag for nyligt på, at lave de her fine vanddrinks som Otto kalder det, i Eva Solos MyFlavour karafler. Og i går gjorde vi det endnu engang, da vi fik gæster til Umas fødselsdag. Fordi jeg er den onde mor, der nægter at servere sodavand, er det her faktisk ret smart og lidt mere spændende end de kander med vand vi normalt stiller frem, når vi holder noget. Det her er jo stadigvæk bare vand, der så bare er festligt at kigge på, smager godt, og som også (viste det sig) var ret sjove at lave.
Otto hjalp til og fik lov til at give den gas, uden at jeg blandede mig, og selvom jeg havde regnet med, at det ville tage lidt overhånd og blive et frugtorgie på flaske, gik han faktisk til opgaven med et æstetisk snilde og ikke mindst med tanke på smag. Da jeg fortalte ham om ‘opgaven’ udbrød han med det samme, at han skulle lave en med mango og bær. Så sådan blev det. I hans version blev det mango, hindbær og jordbær. I den anden gik vi efter lidt mere syrlige noter med citron, kiwi og ananas, og en anelse mynte. Otto har navngivet den første version med mango ‘Mangbærdrik’ og den sidste ‘Sur pebermyntesovs’.
Foruden at kunne lave lækre vand-versioner med fjollede navne, kan man også finde karaflen frem, når der ikke er børnefødselsdag på programmet og selskabet er lidt ældre. Man kan nemlig lave drinks i den. Og det har jeg faktisk også testet.
En aften i sidste uge fyldte jeg karaflen med citroner, agurkeskiver og så gin, tonic og en anelse peber for resten. ja, peber! Jeg synes også at det lød underligt, da jeg fik det serveret første gang på en bar i Kødbyen, men prøv det lige, for det er ret optur.
Efter et par timer i køleskabet, delte jeg den med min mand på altanen, og det bliver altså ikke sidste gang. Det er en af de der ting, der kommer til at være et hit til mine pigefester – Det ser godt ud, det smager godt, og så giver det lidt flashbacks til dengang man lavede drinks i halvandenliters flasker, bare på en mere velsmagende og classy måde (helt uden martini og kiwivin).
Det slog mig også, at man kunne putte jordbær i og fylde op med cava, det vil jeg prøve til sommer når solen byder op til det.
…Vil du også prøve? Du kan enten købe din egen lige her, eller du kan få en af mig. Eva Solo og jeg udlodder nemlig en MyFlavour karaffel til en af jer. Smid en kommentar herunder, hvis du vil være med i lodtrækningen. Skriv gerne, hvad du vil putte i den (man må også bare gerne smide et lod, uden at tale om frugt). Jeg finder en vinder på torsdag (d. 21 april)
VINDEREN ER FUNDET. TILLYKKE LOUISE S, DER HAR SMADRET SIN KÆRESTES KARAFFEL – EN MAIL ER SENDT TIL DIG.
Karafler, gin og indlæg er sponsoreret. Mine ord og holdninger er ikke købt.
Vandmelon 🍉 og mynte 😖👌🏻
Jeg tror, jeg ville køre klassiske bær: jordbær, hindbær og brombær. Det må give en lækker lyserød vand 😊
Jeg ville lave mojitos i den! Og så ville jeg bruge mine weekender på at tømme den med min kæreste og mine veninder.
Mynte, hindbær og lime. Raspberry mojito style 😉
Jeg synes, Ottos version lyder superlækker, så hvis jeg vinder, skal jeg helt klart prøve en mangbærdrik 😋
Ohr, det gad jeg godt at vinde!
Så ville jeg putte agurk, citron og frisk ingefær i 🙂
Jeg kunne godt tænke mig at prøve at lave vand med lime og mynte. 🙂
Hvor er det smart! Ville elske at eksperimentere med G&T varianter med hindbær, lakridsrod og alt muligt andet 🙂
Jeg vil prøve med agurk, lime og mynte. Men jeg er kæmpe G&T fan, så det skal den helt sikkert også bruges til.
Jeg ville formentlig også gøre citron/agurkeskiver i en lækker omgang gin/tonic 😉
Jeg er vild med ordet “mangbær”, så sådan en drik tror jeg, jeg ville lave 🙂
Hvor er de fine! Inspireret af din lækre G&T tror jeg bestemt, at jeg ville gå efter dét (og så må jeg prøve at tilføje peber – spændende)!
Grape, appelsin, jordbær, citron, rødvin og cava = sangria!
Citronmelisse, agurk, lime og ananas🍀
Appelsin – citron – lime
Det kunne både være farverigt og lækkert 🙂
Jeg ville lave en version med min yndlingsdrink, som er Dark’n’Stormy 🙂
SÅ smart altså! Jeg ville lave en god blanding af en masse jordbær og champagne.. 🙂
Jeg skal helt sikkert prøve gin og tonic med pigerne!
Ahh de er så fine de der flasker der! Og ret genialt at lave drinks i dem… Tror også jeg ville begive mig ud i nogle G&T og så tage den med til grill i park med veninder. Eller være lidt sund og fylde den med ingefær, appelsin og mango 🙂
Sådan en må gerne flytte herhjemme. Og så skal den bruges til alle de gode ideer, som du og andre kommer med herinde. 😉
Jeg ville gå efter en watermelon mojito – så vandmelon, mynte og lime til drinksvariaten, min vanddrink ville indholde fersken og hindbær – peach melba style… De så simpelthen så fine ud til Umas fødselsdag, så allerede i går googlede jeg karafler med spyd!
Sådan en karaffel må jeg eje! Måske jeg kan være heldig at vinde den i stedet? Jeg ville straks fylde den med mynte, lemon og danskvand – festlig hverdags mojito 👌🏼😍
Er sikker på den gør sig fantastisk til sangria!
Den er perfekt til hjemmelavet limonade – som kan tilsættes et skud god mørk rom ved festlige lejligheder 🙂
De er så smarte! Og jeg vil helt klart bruge min til ingefær og citron som jeg i forvejen drikker dagligt, bare hvor de ligger grimt i en stor pærevælling i mit glas…
Jeg er ret vild med citrus, så det ville jeg højst sandsynligt fylde i. En kombination af jordbær og mynte er også en mulighed, men jeg tror simpelthen, jeg ville komme til at spise de jordbær, inden de overhovedet når at se karaflen. 😄
Jeg skal da helt sikkert prøve den med G&T, ude på terrassen med min søde mand. 🙂
Den er da perfekt til en lækker Sangria. 🙂
Vand og mynte 👌🏼🍃💧
Ja tak, så vil jeg prøve den der gin/tonic version når jeg ikke længere er gravid. Bare en lille smagsprøve 😀
Hmmmmm jeg ville nok prøve med bær fra haven evt noget rabarber 🍸
Sådan én ville jeg elske på min nye altan til sommer! Eller medbragt i Frb. have! Eller på stranden! Eller.. Bare når man havde lyst!
Skøn præmie som, helt sikkert, ville falde i god jord herhjemme👍🏻😊
Jeg ville putte citrusfrugter i 🙂 eller lave lækre drinks! Gin&Tonics eller Mojitos! Mums.
Jaaa, sådan en vil jeg vildt gerne vinde! Det er vildt smart 🙂 og jeg er så klar på en g&t version 🙂
Jeg ville putte jordbær og mynte i:-)
Noget med sprut og bobler, frugt hvis jeg tilfældigvis har det på lager.
Vand med citron, ingefær og måske lidt agurk. Og ikke mindst vil jeg også gentage din gin og tonic på fin flaske – det er yndlingsdrinken her. 🙂
Uh det ser lækkert ud! Jeg ville nok prøve mig lidt frem med noget fersken og citron 🙂 Og ellers klart også bruge den til gin & tonics 😉
Jordbær med hyldeblomst i stedet for vand 👍🏻
Ja jeg ville komme mynte, lime og danskvand i (nok også noget sirup) og sætte mig ud på altanen en sommernat..
Jeg har lige fundet en opskrift på rabarber-mojito. Det skal jeg prøve her til sommer! Kan lige forestille mig de fine pink rabarber stilke vil se super flot ud! 😊
Citron og ingefær, tænker jeg!
Og når vi snakker drinks er jeg også helt på en G&T, på en varm sommeraften 🙌🏼😄
Det ville da være helt perfekt med sådan en til sommer. Jeg er gravid og kan derfor ikke nyde min sædvanlige rosé på terrassen i år, men med sjov vand med f.eks. hindbær, jordbær og ananas bliver afsavnet måske ikke helt så stort 😉
Selvfølgelig vil jeg da gerne være med! Vi har en på 12 den 2.maj – så kan han få fin “drink” det vil han synes er mega cool!
Min teenagedatter ævler konstant om, at vi skal lave “detox-water” -som iflg. hendes definition egentlig bare er vand med frugt eller grønt i. Vi har faktisk ikke lavet det endnu, men denne karaffel er da vildt smart til formålet! Jeg tror, min datter vil høvle en masse bær i. Eller citron. Eller måske agurk. Only time will tell! 🙂
Dejlig konkurrence! Jeg gad godt have fat i sådan en karaffel, så jeg krydser fingrer 🙂
Åh jeg ville helt sikkert putte citron, appelsin og lime i og så fylde Danskvand på, for det er det min højgravide krop ( med alt for lidt plads) craver lige nu! Bagefter skal der helt sikkert rosé og røde bær i, for det er noget af det jeg ser frem til på aftenterrassen med lun sol, salte snacks og sovende bebs.
Ej hvor er det smart! Jeg hopper også med på G&T bølgen! De er den jo genial til 🙂
Jeg syntes den med gin og tonic ser smækker lækker ud 😋………. Men en “bare” med vand og bær må lige være noget for vores familie 😍
Jeg ville lave en med hindbær og mynte 🙂
Jeg vil gern prøve den. Måske det kunne bedre mit væskeindtag. Hindbær ville helt sikkert være et hit 🙂
Jeg ville uden tvivl gøre dig kunsten efter med G&T! 😍👯
Åh… Martini og kiwivin 🙈😂
Jeg vil da rigtig gerne vinde. Tænker at det kunne smage skønt med en blanding af friske bær og danskvand til sommer 😊
G&T til de varme sommeraftener med veninderne.. Denne må jeg bare eje 😀
Uden tvivl g&t 😍
Et glas er godt – en kande må være fantastisk 😉
Min yndlings guilty pleasure-rosé fra Fakta vil nok blive en anelse mere classy serveret i karaflen med jordbær frem for i bag-in-box 😉
Jeg tro,r jeg ville lave en mojito med lime, mynte, sukker, danskvand og rom eller en alkoholfri version med fersken og danskvand 🙂
Jeg skal helt sikkert lave en masse gin og tonics med agurk og lime til mine dejlige veninder, når vejret bliver en anelse bedre 🙂
Hvor ser det lækkert og sommeragtigt ud, jeg ville lave en kombi med forskellige citrusfrugter 🙂
Ja tak! Hopper med på vognen med noget ingefær-mynte-citrus-fest!
Bonus er, at den er noget nemmere at rengøre end flasker. Klart et plus, når nu jeg er matriklens opvaskemaskine 😁
Jeg vil bruge ingefær, lime, appelsin, mynte og citron sammen med hyldeblomst og danskvand.
Til festlige lejligheder kan man f.eks. tilføje vodka 😉
Ej, hvor smart. Og helt genialt til børnefesterne. Eller når man som ammende har opbrugt sine tre kopper kaffe😁 og derefter kun er på vandvognen. Tror jeg ville prøve med citron, hindbær og så lidt thaibalilikum for lidt lakridssmag.
Og stort tillykke med Uma igår, det var et utroligt flot kagebord, I havde lavet. Og giv så lige Otte en High five for de titler, altså! Han er for sød.
Jeg ville helt klart lave noget med jordbær og mynte. Det smager super godt og især med danskvand
Årh ja, helt sikkert! Noget med ingefær… Og så lyder Ottos mangbærdrik altså herre god 🙂
Peach melba udgave med fersken og hindbær kunne være meget fint. Eller en frisk udgave med citron og mynte. Eller åh, måske en hvid sangria med citron og appelsin. Mulighederne er mange.
Jeg må sige, at din idé med gin og tonic + cava og jordbær lyder rigtig fornuftig i mine øre, så det ville jeg klart prøve, hvis jeg vandt! 😊
uh, ville klart køre en G&T version!
Skal helt klart prøve gin & tonic versionen når jeg er færdig med at være gravid
Jeg kunne godt finde på at blive inspireret af Ottos ‘Mangbær’ og lave sådan én eller også prøve med noget rabarber 🙂
Jeg ville lave ginudgaven med agurk, peber lidt lime 🙂
Det ser da flot ud! Jeg ville nok afprøve G&T udgaven.
Lækre navne han diskede op med der, må man sige! 😉
Jeg vil fylde den op med min yndlingsdrink, Dark’n’stormy – mums!
Jeg tænker straks på min yndlingsdrink fra Hr. Bartels i Århus, der hedder Gingersmash. Jeg vil derfor fylde karaflen med ingefær, lime og danskvand
Åh jeg ville elske at dele sådan en drink-sag med asti og jordbær i på min nye altan med en god veninde!!
Hvor er det smart! Må eje!
Vandmelon – helt klart noget med vandmelon
Jeg lagde godt mærke til de fine karafler på billedet fra Uma’s fødselsdag, og blev lidt misundelig 🙂
Mulighederne er jo nærmest uendelige, men det slog mig, at man kunne komme jordbær og blåbær på, og så fryse dem, så de både er dekorative, kølende og giver smag. Det ville jeg helt sikkert prøve som noget af det første.
sådan en er jo perfekt til sommer 🙂 jeg tror jeg ville komme jordbær, mynte og lime i 🙂
Jordbær og cava skal da prøves!🍓🍾
Jeg tror jeg ville fylde den med citrusfrugter
Jeg ville helt sikkert prøve G&T versionen – ser alt for godt ud!!
Er helt sikkert på GT med lime!
Jeg tror noget bær og mynte, måske. Men de ser også farligt fine ud, de flasker med jeres indhold 🙂
Jeg skal helt klart prøve Mangbær og Sur Pebermyntesovs! 🙂
Den er jo så sej!!!
Jeg ville fylde den med enten appelsinskiver og Aperol Spritz eller lime og gin/tonic! 😊 Eller bare danskvand med citron.
Jeg ville oprindeligt skrive vand med citron/lime. Men så læste jeg de andre forslag! Der er virkelig mange lækre kombinationer og masser af inspiration at hente. Bliver nød til at prøve dem allesammen hvis jeg er den heldige! 👌🏼😍
Uuuuh den vil jeg sindssyg gerne vinde har lige fået have og brugt de sidste uger på at gøre den i stand så nu skriger den på hygge 🙂 ideen længere oppe med jordbær og champagne er jeg vild med 🙂 ellers ku jeg også tænke mig at prøve citron, æble og ingefær… Mulighederne er jo uendelige 🙂
Uh, jeg synes din GT tilsat agurk og peber lød skøn, så det ville jeg lave 🙂
Jeg har virkelig lyst til at fylde bær og alkohol i! Men jeg er gravid, så den version må vente lidt… : )
Vand med frugtsmag lyder nu heller ikke dårligt : D
Jeg vil lave hjemmelavet iste og putte fersken og citron i – det vil være perfekt til de varme sommerdage 🙂
Dejligt med en konkurrence!
Jeg vil da klart prøve den GT du skriver om, det lyder lækkert 🙂
Jeg har engang haft en billigere udgave af sådan en bland-drinks-i-flaske.. den var simpelthen så grim (glas i nederste halvdel, øverste del var af plastik i en mærkelig muggen-limegrøn farve). Den var så grim, at jeg “kom til” at tabe den.. ups 🙂
Eva Solo flasken ser flot ud!
Helt sikkert en G&T!
Jeg ville lave en moijto version til tøsehygge.
Jeg vil helt klart forsøge mig med din G&T opskrift – lyder alt for lækkert!
Melon, melon og melon! Min gravide krop vil have melon(vand)! 🙂
Den gad jeg godt eje, ser flot og festligt ud 🙂 Øko citron og agurk er altid et hit både med og uden alkohol!
Årh manner, hvor ville jeg gerne have sådan en flaske! Synes de er mega seje, både til sjovt vand og seje drinks. Er selv ret dårlig til at få drukket nok vand i løbet af dagen, tænker at det ville blive nemmere med sådan nogle lækre flasker.
Jeg synes bestemt at Mangbær-drikken lyder som noget der skal prøves 😜 Derudover tror jeg også at melon kunne være lidt sjovt. Og citronmelisse!
G&T. Altid bare G&T 😀
“Sur pebermyntesovs”… Han er genial, ham Otto!
Hold kæft hvor vil jeg gerne have jordbær og cava!!! Det venter dog til efter graviditeten er overstået, så indtil da må det blive hvad humøret tillader – som bare ikke er rent vand og som med garanti heller ikke er det samme hver dag!
Jeg går efter mangbærdrikken !
Helt sikkert også gin og tonic 😍 Satser alt på at det lykkes mig at flytte ind i lejlighed med altan lige i tide til sommeren, så skulle mene jeg har hårdt brug for at vinde denne 😉
Klart cava 🍷 og jordbær 🍓 😊
Frisk frugt i alle afskygninger… Jeg craver sommer på flaske 🙂
En lækker gin lemon med friske lime i 🙂
Jeg kunne godt tænke mig at eje sådan en kande – der er jo masser af kombinationer der skal opfindes og afprøves! Ellers er GT med agurk en evig vinder 🙂
Jeg ville elske st eksperimentere men fx med jordbær, Lime og min egen hjemmebryggede ingefær drik. Det snager ret godt sammen.. Måske man skulle prøve m vodka el gin i.. 😊
Jeg er hverken vild med sodavand eller saft, så mangler ofte noget lidt mere spædende at drikke end bare vand! Og så vil jeg lave det til min veninde som skal på pepsi max afvænning 😃
G&T til hver en tid 😉
Den ville jeg elske at vinde 🙂
Jeg er vild med idéen – både den børnevenlige og den til voksne!! 👏🏼👌🏼
Jeg elsker passionsfrugt, men tænker om det bliver lidt en udfordring at få ned i flasken?
Drinks på altanen lyder for godt, så det må jeg helt klart lave, når vi lige om lidt flytter ud af byen og får en terrasse, hurra!
Sådan en kunne vi vældig godt bruge herhjemme. Jeg var solgt da du skrev cava og jordbær. Men ellers ville jeg nok bruge den med citron/lime. Og så er den da bare så fin, helt perfekt på sommerbordet 😊
Jeg er også en sucker for Gin Tonic, så den usansynlig pæne version med citron og agurk skal helt klart afprøves! Hvem ved, måske kan den gøre Nordvest lidt mere fancy 👯💅🏼👗🍸
Juhuuu! Ville elsker at fylde den med flotte frugter og gøre vand lidt mere spændende! 👏👏😃
gin og tonic med massere af agurk!
eller vand med citron og ingefær.
Jeg ville komme frugt og grønt i alle afskygninger 😊
Hvor er det bare genialt!! Mig og min kæreste er gode til at drikke lidt for meget sodavand, og prøver så vidt muligt er erstatte trangen med danskvand – men det er sguda møgkedeligt i længden! Her er jo mulighed for at variere helt vildt! Først vil jeg lave en med jordbær og citron!
Altså jeg synes faktisk at mangbærdrik ser rigtig lækker ud. Ellers ville jeg nok prøve med hindbær og mynte. Eller med agurk. Så mange muligheder!
Jeg er højgravid (har et par uger igen før jeg popper) og jeg drømmer lange hotte drømme om min første drink i solen her til sommer, når muligheden byder sig. Så jeg ville prøve noget med cava og danske friske jordbær.. Mmh. det bliver altså en god dag, den dag.. (Tak for en skøn blog Cille.)
Eftersom jeg ammer en lille guldklump må min yndlings gin & tonic vente 😳 I stedet vil jeg prøve vandmelon og mynte 👌 Eller bare en omgang citron og agurker – smager af sommer og så er det super forfriskende 🙌☀️😋
Jeg ville efterabe jeres “sur pebermyntesovs”, måske med danskvand i stedet for vand. Det kunne godt trøste en gravid/snart ammende kvinde 😉
En af mine favorit drinks er Elderflower fizz, så den ville jeg nok prøve at blande! Så hyldeblomst, gin, sukker og danskvand ville jeg eksperimentere med 🙂
Uh når nu man er gravid og ikke må drikke drinks, kunne det være så super med sådan en flaske så de andre kan blive misundelige på min virgin drik😊
Åh Pepino! Jeg ville nok forsøge mig med en omgang sur pebermynte sovs!
Rigtig lækkert her til sommer når det bliver varmt(krydser fingre) og så med Lemon og jordbær😊
Den skulle uden tvivl fyldes gin og danskvand, samt lime, citron og mynthe i til en rigtig god aften på terrassen med gode venner efter alle ungerne er puttet.
Sur pebermynte sovs! Mega fedt navn, flot drink, og kan da kun smage godt 😀
Jeg ville sgu også smide en gang GT ned i den karaffel. OG med peber. Det smager sgu ikke værst, lidt ligesom salat, bare lækkert!
Jeg drikker rigtig meget vand eller dansk vand frem for sodavand, så jeg ville klart peppe det op med citron og mynte! ☺️
Det er det smarteste, altså!
Jeg ville prøve med kokos i een og måske vandmelon og mynte i en anden (med danskvand).
Jordbær og cava lyder som en god plan! I solskin til sommer – eller året rundt i alt slags vejr 😉
mojitos! Mynteblade og lime på spydet, en god rom, lidt rørsukker og danskvand så er jeg tilfreds 😀
Uden alkohol, så har jeg en forkærlighed for vand med agurkeskiver. Det er så godt og dejligt frisk 🙂
Arhhh, lime, mynte, rom – mojito på karaffel, det lyder da mega frækt. Desuden blåbær og jordbær, til en børnevenlig aften. Min datter elsker bær.
Uh, det ser voldsomt lækkert ud! Jeg er klart med Otto på mango og bær. Så kunne det være jeg fik drukket alt det der vand, jeg burde…. 🙂
Tror jeg ville smide en omgang gin, ingefær, lime, citron og gingerbeer i den! 🙂
Jeg vil lave min yndlings sommerdrink med mynte, agurk, lime og cava! 🙂
Jeg ville helt sikkert fylde den med prosecco, aperol og citron/appelsin-skiver!! 😍
Jeg ville lave en kombi af gin og grapefrugt:)
Uhh som nybagt mor til to vil jeg servere lækre vand-drikke for min mødregruppe. Tænker jordbær fra haven til sommer 😋
Ej, hvor lækkert. Jeg tænker også mango og bær ville være super lækkert her til sommer, evt. med lidt danskvand i – jeg er nemlig den ammende type for tiden, og må undvære gin’en;-)
Jeg vil lave citron lemonade det elsker jeg og frugt vand til ungerne og drinks vand til veninderne Win Win
Jordbær og basilikum kan klart anbefales til sommer! 🍓🌿 Ellers er agurk også en skøn forfrisker, selvom det lyder lidt vammelt, før man har smagt det.. 😝
Årh hvad, hvor lækkert! Jeg ville lave en voksen version, med rom, ginger ale, mynte, melon og agurk. Børnene får en uden rom😃
Hold fast det ser lækkert og farverigt ud. Jeg vil nok lave en med citron, ingefær og mynte.
kiwi og lime – kunne lige være noget for mig 🙂
Helt klassisk og umoderne kører vi isterninger og citron herhjemme. ALTID! Måske sådan en meget fin karaffel kunne udfordre os til at gå i en anden retning 😀
Lidt lækkert agurkevand går man ikke galt med en sommerdag, og måske lidt jordbær og champagne vil være lækkert til en sommeraften? Jeg vil ihvertfald eksperimentere ligesom Otto – og måske også kalde dem fjollede navne 😀
Ville forsøge med mango og papaya , og ellers lade min store dreng prøve at gøre otto kunsten efter
Det er da bare for smart! Virkelig lækkert med frugt-vand (but who am I kidding, sen ville nok mest blive brugt til gin/tonic med agurk herhjemme😋). Krydser mine små pølser for lidt held i min retning☺️
Jordbær, citron og mynte 😍
Nøj de er fine – sådan en vil jeg gerne vinde 🙂 🙂
Hej Cille
Ville bruge den til daglig brug med citron eller jordbær og til finere aftener med asti og bær og helt sikkert en kold gin og lemon mhh
Har mange gode ideer 😉
Jeg tænker at køre den ind med bær, danskvand og sprut – gerne under en skinnende sol, med bare tæer i græsset i Frederiksberg Have. Se, DÉT bliver fantastisk!
Jeg vil komme hjemmelavet hyldeblomst saft og frosne hyld i.
Jeg vil lave sangria til sommer. Det er første sommer jeg skal nyde min altan, og sangria er da perfekt til en sommeraften med mine søde veninder!
Citron, lime og appelsin 🙂
De ser bare fine ud – jeg tror jeg vil fylde den med iskaffe og isterninger lavet af vand og vaniliesirup. Mums…
Mango og ananas
Lime, vodka og ginger beer. Ikke så meget frugt men smager godt😊
Jeg vil lave den simpel med lidt sukkervand og citronskiver = lemonade! Jeg holder nemlig snart fødselsdag, hvor tanken er, at vi skal sidde på terrassen og smovse pulled pork-burger, og hvad passer bedre til end lemonade? 🙂
Uh, jeg har mange ideer til flavours til vandet 🙂 Men favoritten er nok en hyldeblomst-hvidvin blanding med friske jordbær eller hindbær. Mums!
Ginger ale, rabarberlimonade, hindbær og rom skal da i hvert fald prøves 🙂
Uhh der er mange gode muligheder, som jeg tror vil være et hit på terrassen til sommer. Jeg ville putte ingefær, mynte og lime i:-)
Basilikum, jordbær og mango:)
Iskaffe vil være lækkert og til de sene aftener på vores (nye!) altan vi der bestemt komme en god omgang mojito i. Kan allerede smage det, mmhhh 🙂
Jeg ville putte lime, jordbær og mynteblade i – sammen med hvidvin og hyldeblomst saft ✌🏻️🍓🌿 en rigtig sommerdrik!
Ville elske sådan en omgang mangbærvand til min datters 3 års fødselsdag til sommer😍
ville elske at kunne mixe Tom Collins i den, til min mand. 👍🏼
Det lyder virkelig lækkert og sjovt. Som en upcoming-børnefamilie vil det med garanti blive et hit i fremtiden (både for børn og voksne, som du så fint viser 🙂 )
Ville også lave G&T, og så især mojitos! Mmm
De flasker er da geniale! Jeg elsker at smide diverse citrusfrugter og bær i vand, så hvis ikke jeg vinder, må jeg ud at købe et par stykker af dem! 😆👍🏼 Jeg ville lave alt lige fra frugtvand til drinks i den! Tror jeg vil starte med at lave sangria i den. 😋😆
Mmmh kan forestille mig en lækker isthe med fersken og eller citron! 😍
Men skal helt sikkert også lave iskaffe med baileys til sommerens sene aftener 😋😋😋
Det er simpelthen de fineste karafler! Jeg ville gerne prøve at smage Ottos ( åh nej, jeg havde nær skrevet Ozzy, det hedder min hund!) udgave med mangbær, det lyder som en dejlig kombination 😉 Men det kunne også være interessant at fylde med med lime og mynte og så lave en klassisk mojito!
Vi venter en pseudotvilling, så pGa tidligere graviditet og amning har jeg ikke fået en drink i 2 åe, og nu venter nok i hvert fald 1,5 år mere. Pyh, derfor gaf jeg vildt godt kunne lave lækre alkoholfrie drinks i sådan en karaffel pp terrassen, når alle andre drikker rosé 🙂
Lime og jordbær!
I guder hvor ser det godt ud!! Jeg vil putte danske jordbær i her til sommer. Mums. Slurp.
Cuba Passion og Sprite. Fordi det smager mega lækkert, men det er så kikset, når det kommer direkte fra flasken. NOT so classy….
Det der er virkelig pæn vand (og gin) servering!
Jeg forestiller mig koldt vand med blåbær, hindbær og halverede jordbær ville gøre sig fint til sommer 🙂
Det er eddermame en præmie der er værd at vinde!
Jeg ville klart prøve det med Gin!
Og hvis det skal være sobert og pænt en gang i mellem ville jeg lade ungerne give den gas med bør fra buskene i haven
Jeg fik lige et helsetrip for et par dage siden (pt. ligger der en plade marabou i min mave – jeg starter først i morgen!), og har kigger lidt på sådan noget sundt drikkehalløj. Jeg har kun en IKEA-flaske og den er altså svær at proppe sundhedsting i, eller det er nok nærmere svært at få ud igen. Men så var det at de der fine karafler sneg sig med på dit billede i går! Jeg jublede lidt for mig selv og klappede i mine små hænder over både at en anden medlæser allerede havde spurgt ind til dem, men også at du i svaret fortalte om indlægget i dag. SÅ DERFOR: jeg ville blive mægtig glad over at vinde den lækre sag. Plus jeg ville kunne bruge de 300kr jeg ellers ville have brugt på den, på i stedet at tage over til min kæreste i Århus. Ægte win-win!
Hvad som helst med alkohol, når jeg er færdig med at amme til sommer. Måske en variant af sangria? Eller champagne? Eller…
Agurk og lime. Naturligvis. Med gin! Åh gin&tonic på altanen…… Sommer kom!
Jordbær og lime 🙂
Haps……
Og jeg er ude i noget citron/timian…… Og så skal der testes med Gin/ agurk/ tonic og peber.
Så karaflerne i indlægget om Umas fødselsdag, og blev total forelsket!
Hånden på hjertet så bryder jeg mig ikke om vand med frugt/grøntsager/urter i. Men jeg kan vældig godt lide pæne ting, og let’s face it: karafler med frugt i er jo mega flot!
Jeg er ikke helt den store fan af gin/tonic, men jeg laver til gengæld en ond Tom Collins. Jeg tænker man kunne putte lime og noget frossent, så den holder sig kold. Og så selvfølgelig masser af lime og danskvand. 🙂
Uh de ville være perfekte her hos en anden “ond” mor der ikke vil give børn sodavand . Jeg tror primært der ville blive puttet diverse bær i, men evt med danskvand for at gøre det mere sodavandsagtigt.
Uha- den gin&tonic du beskriver lyder farlig god, den tænker jeg karaflen skulle indvies med😊
Uh uh uh – mig mig mig 😍
Forestiller mig at den skal fyldes med lækre hyldeblomster til en lækker sommerdrik som kunne nydes når kolonihaven skal indvies lige om lidt 👏🏻
Åh hvor gad jeg godt vinde sådan en!!!! Super lækkert! Og genialt til børnene også! Krydser alt jeg har for at den bliver min!
Uuhm, hvor lækkert – den ville klart blive brugt her hjemme til lidt mere spændende vand i hverdagen 😉
Åh, den er svær. Jeg tænker en kombination af ingefær og citron. Det er så lækkert! Ellers vil jeg prøve en at Ottos. De lyder ret så lækre. Især navnene.
Måske kunne det inspirere til at jeg får drukket mere vand 🙂 Flot ser den i hver fald ud! 🙂
Jeg ville lave Pimm’s i den, så snart solen kigger frem igen. Karaflen vil være den perfekte makker til min ‘bærbare’-grill som bordgrillen er blevet døbt hér
Fortæller først min opskrift hvis jeg vinder… Den er mega god Cille ❤️👍
Yay. Mega sejt og smart jo! Jeg tænker, en mojito-karaffel heller ikke ville være tosset…?!
Kunne det være en aperol spritzer man lavede deri?
Og ingefær/citron i vand på de mere stille dage
vandmelon, mynthe, og tomat. Dét tænker jeg ku se frækt ud. Og så er det nærmest som sommersalat på kande. Bare uden feta😜
Den vil jeg bruge til min datters fødselsdagsfest på terrassen i vores nye hus 🏡 Yay, håber jeg vinder…
Jeg ville da prøve Ottos Mangbærdrik, da jeg er noget så glad for mango.
Ellers er jeg af den type der vil drikke alt, bare det indeholder ingefær eller citronmelisse. Så en kombination af det og nogle lækre bær ville jeg ikke gå af vejen for 😋
Jeg ville lave g&t i lange baner. Agurk og peber holder hele vejen!
Helt klart noget med gin…
Ej, hvor lækkert! 🙂 Den skal selvfølgelig fyldes med alkohol! 😉
Helt sikkert noget med jordbær 😊
Mig mig mig! Jeg vil proppe den med hindbær, lime og mynte. Mums 🙂
Citron, altid citron. Og bær, og mango, og agurk, og mynte, og basilikum… Alt muligt jo! 😀
Vi er cava-elskere herhjemme, så det bliver også en bær-kombi med cava i. Kan nok ikke vente til sommer hvis jeg vinder 😊
Pimm’s no. 1!!! Helt klart. En del Pimm’s, tre dele lemonade (el Sprite) og så halve appelsinskiver, agurkeskiver, måske et par halve jordbær og ikke mindst mynte og agurkeskæller snoet imellem. Værs’go’.
Jeg er for nyligt flyttet hjemmefra, og jeg har intet at lave drinks i! Det kunne være lækkert med sådan en karaffel fra Eva Solo til når pigerne kommer på besøg! 🙂
Jeg kunne godt finde på at fylde den med din gin og tonic opskrift og endda med peber i, hvis jeg tør.
Citron, mynte, og grøn æble, med kanel.. Jeg er en sukker for kanel, og elsker Detox water, eller vanddrinks. Hvorfor ikke kombinere dem:)
Jeg vil bruge ingefær og citron..,uhmmmm
De er super smarte. Har ledt efter erstatning/supplement til saftevand, til når der kommer venner med børn på besøg. Kan da kun blive et hit 🙂
Lime,citron og appelsin 😀
Vandmelon, lime og frisk basilikum – og masser af is 👌🏻😊
Ihh det ville være skønt at vinde 😊 Måske det kunne vænne mig af med min cola afhængihed
Ja tak 🙂 tænker der skal være friske krydderurter og citron i
Mynte er godt i alle afskygninger. Måske chokolade kan tilføjes og vandet vil smage af aftereight?
Uha! Der er uanede muligheder, men lime og citron er mine favoritter, hvilke jeg klart ville vælge 🙂 Men ret spændende med mangoen, det må prøves 😉
Jeg vil elske at have jordbær og cava i den!
Mums! Sikke en skøn gave. Jeg er ret glad for vand med smag af bær, frugt og krydderurter, men har kun kedelige plastik-halvliters-flasker at lave det i. Jeg er især glad for vand med basilikum og agurk, eller med ingefær og citrongræs. Måååms!
Sådan en gad jeg godt eje! Jeg ville forsøge mig med fersken og hindbær, tror jeg.
Åh den vil være perfekt til lyse sommeraftener i haven når lillemand ikke længere skal ammes… Jeg tænker hyldeblomster og champagne – måske med et par hindbær.
Ja tak 🍀🍀. Skal helt klart være en del af vores inventar i sommerhuset – asti med druer og knust is 🍸
Den vil jeg vinde, bare fordi jeg forgæves var i inspiration og lede efter den og ikke fandt den og ikke anede hvem der lavede den!
Ville gå alt in på regnbue farver, for det kan mine trunter på henholdsvis 3 og 5 godt lide 😜
Det er jo et genialt koncept! Jeg er (mildest talt) ikke fan af de vand med smag man kan købe i diverse supermarkeder, da jeg ikke er så vild med brus i min vand.
Jeg tror, at jeg ville kaste mig ud i en flaske med grapefrugt og hindbær 🙂
Jeg er SÅ dårlig til at få drukket nok vand i løbet af dagen, så denne her er jo PERFEKT! Jeg ville enten lave vandet med agurker alene eller med forskellige bær😊
Jeg vil helt klart prøve din gin & tonic, mens eller vil jeg fylde den med danskvand og frugt 🙂
Det gad jeg godt vinde. Jeg tænker også den vil være god til iskaffe til sommer på altanen…
Klart gin og tonics <3
Den gad jeg godt at vinde! Jeg er for nylig startet på en ‘kur’ hvor jeg har udelukket alt sodavand, energidrik og hvad jeg ellers fik fyldt i mig i løbet af dagen, for at teste hvordan mavesår, mavesyre og krop generelt reagerede på det, og ikke overraskende var det kun positivt. Jeg laver gerne en almindelig vandflaske med frisk lime eller citron, frosne hindbær og frosne blåbær, og det er så lækkert! Hvis man så fik en fin flaske til at gøre det i, ville det nok resultere i, at man gjorde det lidt oftere. Og så ville jeg også teste din version med fin og peber 😉
jeg ville gå all in på Asti og røde bær. 🙂
Jeg vil gå all ind på farver ala hindbær, lime og grape… Tror det vil blive syrligt og lækkert og håber jeg kan få lidt mere vand i min halvanden årig søn..
Jordbær, lime og mynte.
Uh, vi har tit vand med agurk herhjemme, det gør smagen af vand rebere (hvis det giver nogen mening). Men ville da helt klart prøve at lave drinks i sådan en!!!
Sjovt, tænkte at spørge hvad det var for nogle karafler, da jeg så dem på dit fødselsdagsfestfoto i går. Vil da herre-gerne eje sådan en! Vil teste med alverdens sager – også for at se hvad der ser pænest ud 😉
Den vil jeg gerne vinde. Så håber jeg, at der er plads i kufferten, så den kan komme med på udveksling til Australien! Der tror jeg i hvert fald godt, den kunne blive nyttig. Jeg ville prøve med jordbær, citron, æble og mynte.
Jeg ville klart lave en Mangbærdrik!
Jordbær og lime. Og mangbær da!
Til sommer ville jeg prøve med masser af friske kokostern og ananas:) Krydser fingre.
Sådan en gad jeg virkelig godt vinde 😊 Den skal fyldes med alverdens frugter og danskvand i lange baner. Og når jeg er færdig med at amme en gang til sommer skulle jeg måske også lige prøve den gin og tonic på altanen 😊
Det er da præcis den vi mangler til 1 års fødselsdag i næste uge, så vi kan lave kiwi drik tilden lille.
Hvor er de bare skønne og super smarte! Sådan én ville jeg elske at vinde. Da GT er min yndlingsdrink ville jeg nok lave en totalt copy/paste af din idé 🙂 Men jeg vil da helt klart få brugt den mest i hverdagen, hvor vandet lige bliver lidt mere festligt med forskellige frugter, bær eller måske en grøntsags-version med agurk 🙂
Har ikke svært ved at forestille mig ASTI MED RABARBER, JORDBÆR & MYNTE..SOMMER 🌞🌞🌞 Vil sindssyg gerne vinde sådan én 😊
Måske jeg kunne få lyst til at drikke mere vand, hvid det var lidt mere lækkert præsenteret, og ellers bare noget med alkohol…
jeg ville smide et lod i, i håb om at jeg for engangsskyld kunne vinde en konkurrence. Vand og et lod må hænge godt sammen 👏
Uden tvivl din version med gin! 😊
Uhh, jeg ville lave en med jordbær og kiwi. Summer time 😍
Sur pebermyntesovs ville klart blive favoritten herhjemme hvis jeg vandt! 🙂
Uh ja ville putte hindbær, lime og mynte på spydet, ryste karaflen med rørsukker og rom, fylde op med danskvand og så ellers i køleskabet. Jeg ville servere drinksen næste gang jeg skal holde madklub for mine gymnasieveninder. Vi har netop udvidet konceptet til at hedde mad, dessert og drinks😄
Jeg vil gerne vinde den seje fancy flaske, men har ikke lige tænkt over frugtkombien. I virkeligheden ville jeg nok mest af alt bruge den til at mixe drinks i. Især med gin.
Uh, ja tak 🙂
Uh, hvor er den smart! Elsker vand med lidt smag, så kan næsten ikke forestille mig en frugt jeg ikke vil forsøge mig med, hvis jeg er så heldig at vinde! 🙂
Jordbær….citronmelisse….lime og vand med brus.
Jeg tror, jeg ville kaste mig ud i noget mojito-agtigt noget:-)
KH Anne W.
En hel flaske gin-tonic😋
Ville helt sikkert også kaste mig ud i frugt-i-vand drikken. Hvor charmerende bliver vand lige? 🙂
Jeg tror, jeg vil holde mig til den helt enkle, nemlig (dansk)vand med citron. Det er jeg ret så vild med! 🙂
Åh, hindbær, kiwi og noget lime blandet op med lambrusco
Blåbær, mynte, hvidvin, dansvand, hyldeblomstsaft (den billige fra Rema er bedst her og et lille sjus vodka 😀
Det er da en genial opfindelse, sådan en karaffel! Tænker at alt med frugt og krydderurter kan blive et hit til sommer. Og så er jeg en sucker for en god G&T, så den idé er jeg med på.
Jeg vil elske at eksperimentere med forskellige kolde drikke til sommer på min nye altan med aftensol 😍
Vil prøve med lime og mynte 🙂
Den gider jeg mega godt vinde! Mest så jeg måske også kan lade være med at servere sodavand (for mig selv – hele tiden)
Måske danskvand, jordbær og rød basilikum?
Jeg ville prøve med danskvand, jordbær og mynte 🙂
Jeg skal da helt sikkert prøve sådan en Mangbærdrik – den ser super lækker ud. Og jeg tænker at den vil blive et hit til drinks!
Uhh, jeg ville bruge den i min tøse-Cocktail-loge til vores signaturdrink, grapefrugter, sukker, vodka og appelsinjuice😜👍🏻
Har snart fødselsdag,ovenikøbet på en fredag, men min man er ikke hjemme den dag, skal fejres af/ med mine unger, så drømmer om en kombiløsning……om eftermiddagen skal den fyldes med frugt og dejlig børnevenlig drik, og om aftenen med iskold hvidvin….
Det må blive vandmelon og mynte i første forsøg tror jeg ☺️
Jeg ville helt klart smide jordbær i – og når jeg engang (om 70000 år) får født, så ville den være perfekt til rosé!
Helt klart cava og jordbær. P
Aah, saa afgjort Pimm’s!!;
Jordbaer og appelsiner i tynde skiver, agurke-skiver, mynte, en god skvat Pimm’s og en laekker lemonade…. Sooo thirst-quenching on a hot summer’s day 😉
Jeg elsker koldt vand, og køleren er altid fyldt op med flasker – den her er pænere end dem jeg har nu, og tror egentlig bare jeg vil bruge den til vand. Måske pænt vand når der er gæster, men kan emfatisk bedst lide ‘rent’ vand.” ☺️
Jeg ville fylde den med vand og pæne hyldebærblomster fra træerne oppe i mine forældres sommerhus 🙂
Jeg ville fylde pære, lime og mynte i 😀
Jeg tror, at skiver af kiwiefrugt og jordbær ville gøre sig ret godt den flaske 🙂
Jeg har en svaghed for bær, og ligeså syrlige drikke så er sikker på at jeg nok nemt ville kunne finde på noget. Jeg gør det også derhjemme af og til, men det bliver ikke ligeså godt og er heller ikke særlig indbydende som på flaskerne på dine billeder. Årh, det ser lækkert ud! Og så ville jeg også helt klart lave en cocktail af en art.
Jeg ville putte ingefær i den…
Jeg har lige sukket over den, den anden dag. ville helt klart lave en drink i den.
Jeg tror jeg ville prøve noget med ingefær, som jeg har ladet mig fortælle skulle være et hit mod graviditetskvalme. Vi tæller 23. uge nu og jeg kaster stadig op, så jeg kunne faktisk seriøst godt bruge noget der sådan helt rigtigt hjalp. My fingers are crossed!
Uh jeg ville forsøge mig med en alkoholfri mojito, så ammedagene kan blive en fest. Tænker noget med mynte, hyldebærblomst og æbler!
Danskvand, æbler og ingefær 😋
Uha, sådan en lækker fætter gad jeg godt eje! Der skal helt sikkert jordbær i vandet (eller hvidvinen) til sommer 🙂
Jeg ville da gerne prøve din version af gin og tonic med peber – det lyder lidt for spændende til ikke at blive afprøvet 😊
Helt klart noget med nogle drinks. Kunne godt tænke mig at prøve en hyldebær gin/tonic eller en drink med lime, mynthe, rom og danskvand 😍😍😍
Hvor er den fin. Min datter og jeg ville få meget sjov ud af at fylde den med forskellige ting – hun ville unægteligt vælge jordbær og blåbær 🙂 Jeg ville prøve med bl.a. citron og agurk. Evt lidt ingefær.
Den flaske burde jo være lavet for længe siden – det ser så delikat ud!
Jeg ville komme mynte og lime i
såååå mange muligheder… men ender nok på bare at putte lime på spyddet og ingefærøl og mørk rom… dark & stormy. mmmmmm
Er ved at skrive bachelor om blåbær og solbærs indflydelse på metabolismen, så vil klart prøve med disse samt lidt citron, og overhælde med den billigste danskvand jeg kan finde
Uh. Hjemme hos os er vi også vilde med gin tonic, så der skal også helt klart fyldes op med agurk og lime. Og så skal jeg da prøve det der peber.
Ej hvor lækkert.
Jeg ville fylde den med passionfrugt (eller smovsen fra dem) og lime.
Jordbær og rabarber!
Jeg vil elske at vinde denne flaske, som vil være perfekt til sommeren vi går i møde. Jeg vil lave en med bær, altså jordbær, hindbær og blåbær
Noget ned jordbær, tror jeg! Og ellers kunne sådan en karaffel måske lære mig at kunne lide GT 🙂
Citron og appelsin eller måske lime og mynte for lidt mojito associationer i en gravid tid:)
Julelyset tændes i mine øjne da jeg læste om din gin/tonic drink i karaflen – da jeg så nåede til billedet var der ildebrand!! Perfekt til sommeraftener på terrassen 🍸
Jeg vil så gerne være med! Det var faktisk idéen om jordbær og cava der solgte den til mig, så mon ikke det er det jeg vil putte i? 🙂
Fingers crossed 👏 Jeg synes den med cava og jordbær lyder helt vild lækker – så den ville jeg nok udnytte en hel del! God blog, btw!
Jeg kunne lige tænke mig at spydde vaniljestænger og rabarber på, og hælde vodka og danskvand over. Det må da gøre en sommerklar (og, hvis ikke, så i al fald fuld, og det kan jo også noget). God mandag <3
Hvor er den smart, manner! Jeg er også lige smadret min kærestes ellers virkelig pæne karafel, så det er faktisk lige, hvad jeg mangler 😉 jeg ville fyre masser af ingefær og hindbær i! Og i øvrigt, tak for en pissefed blog – også med de sponsorerede indlæg.
Uf det ser lækkert ud! Jeg tror det vil være tid til at afprøve om agurk i vand nu også virkelig giver smag eller det bare ser fancypants ud.. Gad vide om, hvis man lader den stå længe nok, der bliver lækker lemonade med citroner og danskvand i (og måske en smule sukker)?
Fingrene er krydset! 🙂
Jeg synes at Otto’s bud lyder rigtig lækkert, ellers er jeg en sindssyg sucker for G&T’s så det skulle bestemt også prøves!
Den karaffel råber da på en Sangria med MASSER af appelsin 🙂
Ville helt sikkert prøve at lave den gin og tonic du beskriver ovenover, det lyder så lækkert 🙂 Ellers ville jeg fylde den med jordbær, citron og mynte.
Jeg er pt. gravid, så hvor meget jeg end ønsker at lave lækre drinks I den vil jeg nok holde mig til en omgang frugt. Jeg er pt. ret tosset med lime og mynte, så det skal der i hvert fald i, derudover hindbær og lidt ingefær. Så tror jeg måske også jeg får drukket lidt mere vand i løbet af dagen.
Den er simpelthen så nice! Jeg har bare gået og ventet på at den skulle komme ud 🙂
Jeg er i forvejen vild med at drikke mit vand med agurk- og citronskiver. Men jeg ville for eksempel prøve at spice kanden op med frisk mynte, fersken og jordbær. Eller ananas, kiwi og agurk måske. Mums! Jeg krydser virkelig fingre!
Jeg deltager gerne 🙂
Total smart flaske! Jeg ville putte grape- og appelsinskiver i. 🙂
Jeg ville helt klart være med på sangriavognen! Det minder mig om sol, sommer og Mallorca – og det gad jeg virkelig godt lige nu! Eller Aperol Spritz!
Meeen det bliver baby i maven ikke glad for – så en skøn, alkoholfri version der minder om sol og sommer må det blive til i stedet! 🙂
Jeg drikker slet ikke nok vand, så det vil den nok kunne hjælpe med – jeg ville lade mig inspirere af “Better Call Saul”, og lave agurkevand, ligesom de vietnamesiske negledamer 😉
Jeg går all-in på sprutvognen! G&T, Sangria, Tom Collins med citronskiver, Vodka/div. bær. Av av av, den kommer til at give mig skønne minder og hovedpiner fra helvede hele sommeren!
Sådan en vil jeg røvgerne vinde… Så nu krydser jeg fingre 🙏🏻😄🍀
Årh, noget med champagne og jordbær!! Skal selvfølgelig indtages en sommeraften, siddende på vores nye terrasse i kolonihaven! <3
Åh vil elske at vinde sådan en frækkert! Er på barsel og på de hårde dage er det lidt for let at købe en cola hos købmanden når trætheden er overvældende. Med sådan en fætter vil det være så meget lettere med er friskt alternativ, et billigere og sundere. Der udover vil jeg også være en streng mor og ikke servere sukkervand. 💪
Nå men jeg ville nok putte enten agurk og citron i eller ananas og jordbær. Mums
G&T’en lyder bare så lækker. Og super fedt at Spice ungernes vand op.
Jeg er holdt op med at drikke sodavand, så sådan en lækker karaffel ville være skøn at vinde 🙂
Det dér, det gad jeg godt. Når jeg stopper med at amme min datter om ikke så forfærdeligt længe, ville den være perfekt til at gøre dig kunsten efter, og dele den med min mand i sommersolen. Jeg krydser fingre.
Uhmmm – vi drikker rigtig meget vand hjemme ved os, med lækker frisk frugt er jeg sikker på det kunne blive endnu mere lækkert.
Ufff, jeg vil have blåbær i min!
Lækker karaffel, som jeg klart ville bruge på den voksne måde til drinks – en god omgang mojito med lime og mynte! (Indsæt smiley med hjerte-øjne!)
Jeg ville putte hindbær, rom, Sprite og lime.
Ih hvor lækkert..! Lidt hyldeblomst-saft, lime og citron ville være dejligt på en sommerdag. 🙂
God idé med at friske den til tider kedelige alm. vandflaske op med frugt – eller noget der er lidt stærkere 😉
Det vil jeg prøve – perfekt til en lun sommeraften i gården – glæder mig til sommer 🙂
Okay jeg skulle super meget lave GT ! MUMS
Okay, jeg skulle så meget lavet G&T! MUMS
Appelsin, citron, lime
Mango, citron, appelsin
Den er så smart den karaffel! Jeg ville lave en blanding med vandmelon, rosmarin og mynte og servere den for mine veninder på lørdag, når vi skal fejre mine 25 år 🙂
Jeg ville putte rabarber og citron i!
Din version med gin, tonic, agurk og citron ville jeg gerne lave. Det der med peber tvivler jeg lidt på… Men hvis jeg vinder, så prøver jeg sgu 😊
Jeg skal først og fremmest prøve alle dine opskrifter. Herefter på vi se, om jeg selv kan komme på spændende variationer.
Den vil jeg gerne vinde! Lige pt drikker jeg kun vand der smager af metal fra flasker. I 40 graders varme i Cambodja, så jeg skal ikke brokke mig. Men jeg drømmer om velsmagende vand når jeg om 2 måneder sætter foden i Danmark igen!
Jeg vil herre gerne prøve! Jeg ville lave den med mynte og jordbær! 🙂
Mums nogle lækre opskrifter Otto lige fik mixet sammen ! Jeg vil bruge den til skole hvor jeg kan kombinere væske samt snacke igennem dagen uden at tænke på smattede bær fra madkassen! Kombinationerne er jo uendelige men jeg tror især at appelsin ( udenskrald) jordbær, blåbær og mango vil være lækkert evt med et lille skvat hyldeblomst saft oveni 👏🏻
Jeg vil lave den med vandmelon og mynte, og derefter give den til min søster. Hun er vild med køkkendims og fortjener en.
Jeg vil lave den med ingefær, sukker, citron, dansk vand og vodka 😍
Jeg ville nok også prøve med nogle forskellige drinks, ellers jordbær og evt vandmelon. 🍉
Jeg går rundt og bager på en lille en, og det kunne være fedt med et lækkert velsmagende (og alkoholfrit!) alternativ til lækre drinks og næste lige så lækre sodavand.
Jeg er lige kommet hjem fra Thailand, og der har jeg bare vold-spist papaya med lime.. Derfor vil jeg uden tvivl komme lige netop de to ingredienser i karaflen, hvis jeg vinder 🙂
Hej Cille, jeg ville nok bruge den til at putte vand med citron i, så jeg kan få vand i løbet af dagen nemmere 🙂
Kh Caroline
Jeg ville helt sikket forsøge mig med en mojito – så lime og mynteblade på spyd 😉
Jeg har lavet en killer lemonade her i week. Nøj, den er lækker! Så jeg vil helt sikkert gentage succesen.
Herhjemme drikker vi heller ikke sodavand, så den vil jeg rigtig gerne vinde! 🙂
Helt klart kirsebær og danskvand👍🏼
Blåbær. Jeg tror fanme, jeg ville putte blåbær i. Og skumfiduser?
🙂
Jordbær og Asti! Ej og må altså lige nævne, at når jeg skriver asti mener min mobil det skal rettes til Astigmatisme… øh ok så… 😉
Ingefær, appelsin og citron…. Uhm!
Det lyder fandme godt! Så jeg vil sgu da egentlig gerne vinde sådan en karaffel-ting! Tror det ville være godt med hyldeblomst, lime og lidt mynteblade… Men den der mangbærdrik lyder nu heller ikke helt tosset 😉
Mon man kan putte chokolade i?!? 😮
Uh den vil jeg gerne vinde:)
Jeg er vild med søde drikke, så jeg ville putte mango og jordbær i.
Jeg er PJATTET med konceptet! Kan lige se mig selv i sommersolen servere vodka-tranebær drinks med lime i sådan en fin én! 😉
Jeg ville prøve at lave Otto’s ‘mangobærdrik’ 😉 Som tilfældigvis inkorpererer samtlige af min søns yndlingsfrugter 😀 Måske jeg så langt om længe kan få lukket diskussionen om hvorvidt vi skal købe sodavand (det skal vi ikke!) det har vi nemlig ikke heeelt samme holdning til herhjemme 😉
Uh, den vil jeg virkelig gerne vinde!
Hyldeblomst og jordbær!
Er netop blevet mor for 4 uger siden, så der bliver derfor drukket utrolig meget vand herhjemme på matriklen – både hver dag og med alle de gæster der hører med!
Derfor ville det være så lækkert at forkæle vandet med lidt smag, for at der sker lidt afveksling.
Tror at ananas og mynte vil være en favorit herhjemme.
De bedste hilsner
/Mette aka Toby’s mor <3
Jeg er en sucker for klassikeren: lime/citron/mynte. Men jeg skal da helt klart lave gin/tonic i den, hvis jeg er så heldig at vinde. Det krydser jeg fingre for 🙂
Jeg ville lave en omgang G&T med kiwi, agurk og masser lime.. (Og muligvis peber, hvis du siger det er lykken). Og så skulle den nydes på min tagterasse med en flok gode veninder.
Sådan en vil jeg forfærdeligt gerne vinde!😍
Hvor er den lækker – ikke mindst fyldt med søde bær og danskvand!
Hvor er den lækker – ikke mindst fyldt med søde bær og danskvand!
Den er jo virkelig smart. Jeg ville nok være meget traditionel og bruge jordbær og hindbær. Brombær kunne måske også være meget godt, med mindre de smatter helt ud?
Jeg synes det kunne være top lækkert med sådan en fin én med søde sommer jordbær og ananas! Uuuhhhmmm.
Ej jeg ville elske at vinde den, har kigget på den så længe nu!! Jeg ville helt klart komme jordbær, hindbær og ananas i! Uhmm 🙂 Krydser fingre for jeg vinder 🙂
Jeg ville putte cola i… Ej. dårlig joke. Jeg ville selvfølgelig fylde den op med ingefær,lime danskvand og mørk rom. Så er der serveret dark & stormy
Jeg tænker at laver en sommerdrik med hyldblomst, danskvand og lidt ginger ale. Den skal dertil pyntes med citroner og hindbær.
Sådan en vil jeg virkelig ønsker at jeg vinder, så kan det være jeg rent faktisk kan komme til at drikke noget vand fra hanen derhjemme – mit vand smager vildt grimt, så kan ikke lide det, men måske hvis det meste af den grimme smag bliver camoufleret med lidt lækkert frugt og grønt.. Tror noget citrus og citron verbena ville være godt 🙂
Jeg smider også et lod i puljen 🙂
Hvis jeg vandt, ville jeg have den stående på mit bord i banken. Ville putte mynte og lime – den bedste kombination 🙂
Jordbær og cava HAPS HAPS det lød sgu for godt, så det er præcis, hvad jeg vil putte i 😀
Og så den daglige vand med agurk og citron Mums
Jeg er en gymnasiepige som går i 2.g og skal til galla om lidt, vi plejer at blande i halvanden liters sodavandsflasker, men vil gerne imponere med noget flot og mere velsmagende, så ville klart gå efter en mojito i den!!
Jeg er helt på drinkskaraflen, men vil også bare give mit kedelige vand et mojito-pift med lime og mynte 🙂
Jeg tror, at jeg ville forsøge mig med noget mexicansk inspireret og lave en limonade med danskvand (med limefrugter, chili, mynte og jordbær) og et stort skvæt vodka eller god tequila. Bare for ikke at savne Mexico alt for meget når jeg vender hjem til juli.
Jeg tror jeg ville gå efter Ottos opskrift på mangbærvandet 🙂