Lay down in swimming pools
Kan I huske Sugababes? Engelsk pigeband med meget lidt tøj på, som hittede i starten af 00’erne med hits som “Push the button” og “Round round”.
Anede ikke at de eksisterede længere. Men de har i hvert fald lavet en udemærket version af et fantastisk nummer. Nemlig ‘Swimming pools’ af Kendrick Lamar.
Først tænkte jeg “Heeeeell no!”, men så hørte jeg det.
Og. Det er faktisk ret godt.
Hør bare:
http://www.youtube.com/watch?v=GAG1_tvxtyQ
Nu er det der heller ikke Sugababes… Eller, dvs, det var de engang, men så forlod de allesammen bandet med nogle års mellemrum, og nu består den gruppe, der hedder Sugababes af tre helt andre medlemmer. Så gik det gamle Sugababes sammen og lavede en ny gruppe.
Det ER pænt forvirrende… Destinys Child, go home!
Seriøst, fy for helvede hvor er det godt! Sugababes blev aldrig rigtig det samme, efter Mutya Buena forlod skibet, men dét her.. Sweet baby jesus, hvor er det lækkert! Det er the best of both worlds!
Men okay, indrømmet – jeg har også altid været en sucker for Sugababes!
Fik 13 i min studentereksamen i musik, da jeg sang “Overload”, så Sugababes har kun gjort gode ting for mig!
Kærlig hilsen Sugababes’ fangirl #1
Hvor er det godt – det originale Sugababes, de andre blev bare aldrig lige så gode som det første line-up. Tak for at gøre opmærksom på dem!